The London 10,000m (inc. Ontario 10,000m Championships)

May 5 2013

Licensed to London Runners Distance Club
                                      HY-TEK's Meet Manager 06/05/2013 03:51 PM
                  The London 10,000m (inc. AO 10,000m Champs)                  
                    Women 10,000m 'Mixed' with Heat #2 Men                     
               TD Waterhouse Stadium, London, ON   - 05/05/2013                
                                    Results                                    
 
Event 43  Women Open 800 Meter Open
================================================================================
       RCLDS: ! 2:05.74  24/05/2011  Melissa Bishop, Ottawa Lions TFC          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1 Bridget O'neill           96 Aktiv Racing         2:10.70    2:09.96  
  2 Heather Kurpe             90 RUNNERS EDGE         2:10.07    2:12.19  
  3 Ellen Diemert             95 SAUGEEN TRAC         2:16.00    2:12.69  
  4 Megan Rempel              96 Aktiv Racing         2:10.70    2:14.23  
  5 MacKenzie Mayers          97 LONDON LEGIO                    2:20.42  
  6 Zoe Abbott-Tate           96 Aktiv Racing         2:18.00    2:21.38  
  7 Marissa Codispodi         95 RUNNERS EDGE         2:13.00    2:21.79  
  8 Sarah Van Wyk             97 SAUGEEN TRAC         2:27.00    2:30.94  
  9 Rebecca Brown             99 London Runner        2:45.00    2:43.91  
 10 Gracie Henricks           00 London Runner        2:45.00    2:49.31  
 11 Ainsley Ault              02 London Weste                    3:05.17  
 
Event 44  Men Open 800 Meter Open
================================================================================
       RCLDS: ! 1:48.56  02/06/2010  Taylor Milne, Speed River TFC             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Adam Tait                 97 SAUGEEN TRAC         2:06.00    2:05.18  
  2 Steve Dejager             97 SAUGEEN TRAC         2:08.00    2:07.78  
  3 Eric Stoop                98 Aktiv Racing         2:07.00    2:09.75  
  4 Thomas Branderhorst       96 SAUGEEN TRAC         2:09.00    2:10.24  
  5 Ken Gosleigh              67 SAUGEEN TRAC         2:17.00    2:20.67  
  6 Joel Branderhorst         98 SAUGEEN TRAC         2:20.00    2:25.27  
  7 Nathan Jeffrey            98 SAUGEEN TRAC         2:22.00    2:26.61  
Section  2  
  1 Tommy Land                94 BRANTFORD T.         1:53.71    1:53.22  
  2 Riley Malcolm             95 BRANTFORD T.         1:53.73    1:53.46  
  3 Dustin Eldridge           88 Unattached           1:54.00    1:54.13  
  4 Marco Papania             94 NEWMARKET HU         1:54.07    1:54.20  
  5 Paul La Marra             92 U OF WINDSOR         1:52.60    1:55.37  
  6 Hunter Andrin             93 Unattached           1:57.00    1:55.57  
  7 Evan Porter               91 London Weste         1:57.00    1:59.07  
  8 Jay Brecher               74 UNIVERSITY O         1:57.00    2:02.56  
 
Event 71  Women Open 1500 Meter Open
================================================================================
       RCLDS: ! 4:22.86  09/07/2008  Tarah McKay, Tri-City Track Club          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1 Cheyenne Hunter           94 SAUGEEN TRAC         4:47.00    4:45.63  
  2 Stefanie Smith            94 London Runner        5:06.00    4:56.23  
  3 Jessica White             92 London Weste         4:49.23    4:57.10  
  4 Camryn Steckel            99 LONDON LEGIO                    5:02.78  
  5 Heather Summers           95 RUNNERS EDGE         5:00.00    5:07.19  
  6 Alexandra Devries         98 BRANTFORD T.         5:15.00    5:11.59  
  7 Kelly Laing               89 Unattached           4:47.24    5:15.02  
 
Event 72  Men Open 1500 Meter Open
================================================================================
       RCLDS: ! 3:37.51  22/06/2012  Taylor Milne, Speed River TFC             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ben Procter               90 London Runner        4:02.00    4:05.59  
  2 Shane Roberts             94 London Runner        4:03.00    4:11.31  
  3 Jeremy Hick               93 London Weste         4:04.07    4:14.09  
  4 Tyler Moore               97 BRANTFORD T.         4:16.00    4:17.56  
  5 Daniel Hilbers            97 SAUGEEN TRAC         4:18.00    4:18.82  
  6 David Anderson            81 Unattached           4:25.00    4:30.60  
  7 Sam Foran                 94 London Weste         4:19.00    4:33.65  
  8 Shawn Beaudoin            94 Windsor Legi         4:40.24    4:34.96  
  9 Kevin Farr                70 BRANTFORD T.         4:30.00    4:45.47  
 -- Jimmy Phillips            92 London Weste         4:29.50        DNF  
Section  2  
  1 Fraser Kegel              90 NEWMARKET HU         3:48.50    3:44.99  
  2 Nick Falk                 91 Unattached           3:49.60    3:47.45  
  3 Matthew Jurysta           89 Speed River          3:48.00    3:49.78  
  4 Saheed Khan               84 Central Toro         3:45.35    3:51.04  
  5 Michael Nishiyama         89 UNATTACHED A         3:55.00    3:51.18  
  6 Mathew Walters            89 North Bay Le         3:40.33    3:53.46  
  7 Taylor McArthur           93 Unattached           3:57.30    3:56.10  
  8 Josh Potvin               89 Physi-Kult K         3:55.00    3:56.55  
 -- Aaron Hendrikx            93 London Runner        3:44.99        DNF  
 
Event 141  Women Open 10000 Meter Open
================================================================================
       RCLDS: ! 33:10.47  08/05/2011  Megan Brown, Athletics Toronto           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1 Leslie Sexton             87 London Runner       34:18.00   33:40.27  
  2 Kate Harrison             89 Athletics To        33:40.00   34:02.87  
  3 Melanie Myrand            85 McGill Olymp        37:57.00   38:17.93  
  4 Karen Gilbert Tyssen      82 London Runner       38:52.20   40:18.64  
 
Event 142  Men Open 10000 Meter Open
================================================================================
       RCLDS: ! 29:53.40  09/05/2009  Derek Nakluski, Toronto Olympic Club     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hussein Hashi             89 Central Toro        31:28.06   30:21.85  
  2 Kyle O'neill              89 London Runner       32:15.00   30:25.60  
  3 Sami Jibril               89 Athletics To        29:15.57   30:41.84  
  4 Ryan Noel-Hodge           89 McGill Olymp        30:59.00   30:51.19  
  5 Terence Attema            89 Speed River         29:30.00   30:59.31  
  6 Nick Sunseri              86 Speed River         30:00.00   31:15.17  
  7 Kevin Blackney            91 Unattached          32:50.00   31:48.36  
  8 Trevor Zimak              83 Lakehead Run        31:35.00   31:58.82  
  9 Chris Nagle               82 London Runner       32:50.00   32:25.99  
 10 John Mason                87 Speed River         31:00.00   32:35.30  
 11 Dominique Aulagnon        93 Lakehead Run        31:24.41   32:45.83  
 12 Jeff Dill                 89 Unattached          31:58.00   33:14.71  
 13 Shawn Davis               88 NEWMARKET HU        32:15.00   33:26.98  
 -- Tyler White               94 NEWMARKET HU        32:51.00        DNF  
 -- Kevin Tree                93 NEWMARKET HU        32:50.00        DNF  
 -- Adam Stacey               81 London Runner       32:21.09        DNF  
Section  2  
  1 Matt Suda                 86 London Runner       33:30.00   33:31.09  
  2 Andrew Jones              65 London Pacer        34:20.00   33:36.67  
  3 Mahbubuzzaman Kazi        91 McGill Olymp        35:12.00   35:45.14  
  4 Jeremy Walsh              75 London Runner       35:55.00   36:56.64  
  5 Josh Heuving              94 London Runner       36:01.00   37:29.81  
 -- Sean Hopkins              83 USATF                               DNF  
 
Event 219  Girls Open 400 Meter Hurdles Youth
================================================================================
   Youth-U18: R   58.99  23/08/1984  Donalda Duprey (67), Canada               
   Youth-U17: ! 1:01.16  07/08/1983  Donalda Duprey (67)                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1 Lexi Aitken               97 LONDON LEGIO         1:01.14    1:02.14  
 
Event 220  Boys Open 400 Meter Hurdles Youth
================================================================================
   Youth-U18: R 54.03  1996        Jamie Hollingsworth (79)                    
   Youth-U17: ! 59.34  15/06/2003  Andre James (87), Mississauga T.F.C.        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Davis Edward              97 LONDON LEGIO           56.00      55.92! 
  2 Jordan Stanford           96 ETOBICOKE TR           56.12      56.85! 
  3 Ildemaro Ponnambalam      97 Laurel Creek           58.00      57.53! 
  4 Benjamin Etienne          96 Laurel Creek           58.00      59.92