The London Series Finale

July 6 2011

Event 71  Women Open 1500 Meter Open
================================================================================
    Canadian: * 4:00.27  30/09/1985  Lynn Williams, Canada
     Ontario: R 4:04.80  06/08/1992  Paula Schnurr (64), Canada (EG)
       RCLDS: ! 4:22.86  09/07/2008  Tarah McKay, Tri-City Track Club
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1
  1 Gabrielle Foran           90 London Western TFA   4:55.00    5:02.30
  2 Jordyn Visscher           95 Speed River TFC      4:56.00    5:03.58
  3 HEATHER SUMMERS           95 Hamilton Hammerh     4:55.00    5:04.53
  4 Veronica Allan            90 Not Registered       5:05.00    5:07.27
  5 Katie Matthews               London Western TFA   5:02.70    5:09.67
  6 Kaitlyn Pansegrau         94 HAMILTON HAM         5:08.00    5:10.85
  7 Rachel Cahill             94 Niagara Regional     4:55.00    5:11.26
  8 Emily Kruger              93 London Runner        5:09.84    5:11.98
  9 Samantha McGuinness       95 London Runner        5:09.25    5:12.71
 10 Kaitlyn Komarnicky        93 London Runner        5:09.60    5:13.65
 11 Maleah Marquis            96 London Runner        5:11.97    5:16.65
 12 Ashley Cornelissen        95 London Runner        5:46.03    5:41.27
 13 Jessica Pileggi           93 London Western TFA   5:25.00    5:48.38
 14 Emily Blacklock              Brantford TFC        5:32.00    5:55.22
 15 Megan Spriel              94 Not Registered       5:11.00    6:37.46
 -- Leslie Sexton             87 London Runner        5:09.00        DNF
Section  2
  1 Lydia Willemse            86 Speed River TFC      4:30.00    4:33.23
  2 Sara Giovannetti          90 Etobicoke TFC        4:36.00    4:38.53
  3 Kailee Sawyer             97 Laurel Creek TFC     4:40.00    4:42.75
  4 Stephanie Nevison         94 Mississauga TFC      4:34.00    4:48.90
  5 Rachel Lamb               90 Harbour Track        4:44.00    4:50.10
  6 Katie Housley             91 Not Registered       4:44.00    4:53.75
  7 Lisa Giles                91 Harbour Track        4:40.00    4:56.82
  8 Jessica White             92 London Western TFA   4:54.00    4:58.25
  9 Sarah Wilson                 Not Registered       4:50.00    4:59.04
 10 Kortney Watson            94 Saugeen T.F.C.       4:54.00    4:59.22
 11 Erika Scott               87 Harbour Track        4:54.00    5:08.75
 12 Samantha Robbins          91 London Western TFA   4:47.00    5:10.00
 13 Lizz Hodgson              91 Harbour Track        4:54.00    5:21.30

Event 72  Men Open 1500 Meter Open
================================================================================
    Canadian: * 3:31.71  30/06/2000  Kevin Sullivan (74), Windsor Legion
     Ontario: R 3:31.71  30/06/2000  Kevin Sullivan (74), Windsor Legion
       RCLDS: ! 3:38.56  19/06/2010  Taylor Milne, Speed River Track Club
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1
  1 Joseph Kagumba            94 Mississauga TFC      4:12.00    4:13.08
  2 Justin Moakler            96 Mississauga TFC      4:18.00    4:14.67
  3 Ryan Mecca                94 Niagara Regional     4:12.00    4:19.45
  4 Mark Germano              96 Niagara Regional     4:16.00    4:19.92
  5 Michael McCauley          96 London Legion T&     4:13.00    4:21.41
  6 Peter Quosai              95 Speed River TFC      4:16.50    4:21.57
  7 Robert Gomez              92 Saugeen T.F.C.       4:19.00    4:23.18
  8 Derek Hick                95 London Western TFA   4:17.30    4:23.81
  9 SAMI FORAN                94 London Western TFA   4:16.90    4:24.55
 10 Dylan Kiesler             92 London Western TFA   4:24.00    4:27.86
 11 Riley Malcolm                Brantford TFC        4:16.11    4:29.43
 12 Reid Palmer               96 London Western TFA   4:18.00    4:30.01
 13 Andre LeFort              82 London Runner        4:21.65    4:32.41
 14 J.R. Tangi                   Not Registered       4:31.00    4:38.49
Section  2
  1 Matt Williams             87 US Air Force         3:49.00    4:01.09
  2 Corey Bellemore           94 Windsor Legion TC    3:55.00    4:02.29
  3 Mark Brophy                  London Western TFA   4:00.80    4:03.53
  4 Brayden Seneca            94 Niagara Regional     4:01.00    4:03.68
  5 Noah Fleming              87 Harbour Track        4:02.50    4:04.00
  6 Jordan Collison           91 Saugeen T.F.C.       4:05.00    4:04.95
  7 David Meloche             91 Not Registered       3:55.00    4:05.91
  8 Eric Barry                92 London Runner        4:00.29    4:06.12
  9 Triphon Moodie            94 Mississauga TFC      4:06.00    4:11.46
 10 TJ Kountourogiannis       95 Niagara Regional     4:05.00    4:13.01
 11 Liam Stiles               95 Speed River TFC      4:09.50    4:13.04
 12 Christopher Taylor        94 London Runner        4:08.20    4:14.48
 13 Luke Rachar               93 London Runner        4:11.68    4:26.52
 -- Ben Procter               90 London Runner        3:59.99        DNF

Event 113  Women Open 3000 Meter Open
================================================================================
    Canadian: * 8:32.17  23/09/1994  Angela Chalmers
     Ontario: R 8:48.37  30/06/1999  Kathy Butler (73)
       RCLDS: ! 9:23.62  02/06/2010  Nicole Bush, Michigan State
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1
  1 Rebecca Pieterson         90 London Runner       10:35.00   10:26.57
  2 Alicia Knox               91 Mississauga TFC     10:30.00   11:05.22
  3 Amanda Sheppard           94 Mississauga TFC     11:30.00   12:05.54
  4 Merissa Prine             96 Brantford TFC       12:03.00   12:56.03

Event 114  Men Open 3000 Meter Open
================================================================================
    Canadian: * 7:43.42  28/09/1998  Jeff Schiebler
     Ontario: R 7:48.33  27/08/1998  Steve Agar (68)
       RCLDS: ! 8:11.12  02/06/2010  Rob Watson, Speed River Track Club
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Matt Williams             87 US Air Force         8:25.00    8:36.05
  2 Daryl Smith               91 Not Registered       8:24.45    8:37.90
  3 JOSHUA BOLTON             90 Brantford TFC        8:30.00    8:45.01
  4 Sean Bowen                90 Harbour Track        8:50.00    8:53.03
  5 Kevin Rooke               93 U of Toronto TC      8:36.00    8:53.43
  6 Rui XU                    94 Hamilton Hammerh     9:02.00    8:57.00
  7 Philip Messina            95 U of Toronto TC      8:36.00    8:57.67
  8 Shane Roberts             94 London Runner        9:16.84    9:05.08
  9 Ryan Huff                 88 London Runner        8:59.99    9:05.16
 10 Tyler Van leeuwen            Not Registered       8:58.62    9:23.27
 11 Preston Borg              95 Mississauga TFC      9:05.00    9:27.63
 12 Michael Chapman           77 Not Registered       9:00.00    9:32.34
 13 Dylan Dowling             93 London Runner        9:42.88    9:58.36
 14 Jimmy Phillips            92 London Western TFA  10:00.00   10:04.97
 15 David Hopton              92 Golden Horseshoe AC 10:05.00   10:11.68
 16 Matthew Duschene          95 Laurel Creek TFC     9:50.00   10:27.12
 -- Matt Suda                 86 London Runner        8:59.99        DNF

Event 379  Women Open 4x800 Meter Relay Open
=========================================================================
    Canadian: * 8:28.55  10/05/2003
                         (M Thibedeau, K Vermeulen, H Henniger, D Cummins)
     Ontario: R 9:05.90  23/06/1991  Hamilton Olympic Club
                         (N.Knapp, D.Vandeputte, N.Stevenson, S. MacKinnon)
       RCLDS: ! 9:14.57  11/07/2010  Niagara Olympic Club
                         (K. Rempel, M. Rempel, A. MacDonald, M. Molodynia)
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 ONTARIO MASTERS T & F ASS  'B'                              12:37.08
     1) Debbie Obokata 53               2) Maeve Armstrong-Harris
     3) Mary Nash                       4) Teresa Novick
  2 London Runner Distance Club  'A'                            12:57.96
  3 London Runner Distance Club  'B'                            13:09.26
  4 ONTARIO MASTERS T & F ASS  'A'                              13:12.94
     1) Linda Findley 47                2) Julia McDonald 48
     3) Linda Jones 49                  4) Geordie Farrell 51
  5 Not Registered  'A'                                         18:42.53
     1) Willy Gortworst                 2) Joan Holmes
     3) Eileen Gardiner                 4) Carol Turvey

Event 380  Men Open 4x800 Meter Relay Open
=========================================================================
    Canadian: * 7:22.83  21/06/2007  Phoenix Athletics Club
                         (A. Heaney, M. Lincoln, A. Maloney, K. Smith)
     Ontario: R 7:30.12  12/07/1992  University of Toronto T.C.
                         (P. Osland, A. Biggar, B. Matthias, M. Sherar)
       RCLDS: ! 8:04.87  11/07/2010  London Runner Distance Club
                         (B. Procter, J. Walsh, T. Hain, R. Huff)
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Laurel Creek TFC  'A'                                        8:22.94
     1) Aaron Lebold 96                 2) Nicholash Bedi 96
     3) Riley Alvarez 96                4) Cameron Waind 97
  2 Mississauga TFC  'A'                              8:45.00    8:38.95
     1) Alex Zaranek 96                 2) Luca Geiser 92
     3) Lewis Kent 94                   4) Peter Wilson 94
  3 London Runner Distance Club  'A'                             8:52.88
     1) Christopher Taylor 94           2) Scott Finch
     3) Luke Rachar 93                  4) Ben Procter 90
  4 London Runner Distance Club  'B'                             8:56.30
     1) Eric Barry 92                   2) Andre LeFort 82
     3) Josh Heuving 94                 4) Matt Suda 86
  5 Not Registered  'C'                                          8:59.99
     1) Richard McClelland              2) Andrew Jones
     3) Sean Cross                      4) Scott Lalonde
  6 Newmarket Huskies TC  'A'                        10:35.00   10:45.68
     1) John Definney 50                2) Ken Hamilton 50
     3) Murray Hale 49                  4) Tim Payne 50
  7 Not Registered  'B'                                         12:54.10
     1) Marc Roberts                    2) Steve Coad
     3) John McFall                     4) Brian Burke
  8 Not Registered  'A'                                         13:48.50
     1) Steffan Kampe                   2) Lloyd Kehoe 38
     3) Pete Cunningham                 4) Nick D'Ascanio 40