The London Series Finale

July 10 2009

Event 43  Women Open 800 Meter Open
================================================================================
    Canadian: * 1:58.39  02/09/2001  Diane Cummins, Canada
     Ontario: R 2:00.14  03/07/1975  Yvonne Saunders (51), Canada
       RCLDS: ! 2:06.84  29/07/2005  Jennie Biewald, Ottawa Lions TFC
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Nadine Frost                 SPEED RIVER          2:12.00    2:12.04
  2 Katie Anderson            90 LONDON RUNNE         2:12.28    2:12.69
  3 SOPHIA CHOW               81 SPEED RIVER          2:12.00    2:13.29
  4 Lydia Frost                  SPEED RIVER          2:14.00    2:15.34
  5 Sarah McCuaig             90 LAUREL CREEK         2:16.00    2:15.97
  6 Holly Benson              91 WINDSOR LEGI         2:14.00    2:16.47
  7 JAMIE PHELAN              95 LAUREL CREEK         2:16.00    2:19.54
  8 Megan Rempel              96 NIAGARA OLYM         2:18.00    2:19.61
  9 COZETTE COLLIN            95 BRANTFORD T.F.C.     2:26.00    2:22.73
 10 JENNA LEASK               93 NIAGARA OLYM         2:30.00    2:26.97
 11 Kaleisha Hilborn             LONDON WESTE         2:25.30    2:27.49
 12 JESSICA WHITE             92 LONDON WESTE         2:29.00    2:28.40
 13 MAGGIE MACDONALD          94 SPEED RIVER          2:32.00    2:32.38
 14 Sarah Kleemola            94 NIAGARA OLYM         2:30.00    2:33.78
 15 Victoria Jones            94 LAUREL CREEK         2:32.00    2:33.81
 16 Simonne Tomasovic         92 LAUREL CREEK         2:20.00    2:34.84
 17 Rachael Cahill            94 NIAGARA OLYM         2:27.00    2:34.98

Event 44  Men Open 800 Meter Open
================================================================================
    Canadian: * 1:43.93  27/09/2006  Gary Reed, Canada
     Ontario: R 1:45.13  15/08/1993  Fred Williams (62), Toronto Olympic Club
       RCLDS: ! 1:50.01  28/06/2006  Phil Sakala, U.S. Military
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 ANTHONY ROMANIW           91 RUNNERS EDGE         1:50.82    1:51.71
  2 Robert Jackson            90 SPEED RIVER          1:53.00    1:52.88
  3 Andrew Cruickshank        90 UNIVERSITY O         1:53.00    1:54.66
  4 Trevor Salmon             91 LAUREL CREEK         1:55.80    1:56.23
  5 Connor Outhit             92 LAUREL CREEK         1:56.00    1:56.31
  6 JEREMY WALSH              90 LONDON RUNNE         1:58.00    1:58.08
  7 Shoaib Ikram              90 TRI CITY TRACK CLUB  1:55.00    1:58.24
  8 Travis Anderson           76 BRANTFORD T.F.C.     1:54.91    1:58.48
  9 Doug Easterbrook          91 NIAGARA OLYM         1:54.90    1:58.91
 10 MCKAY WILSON              93 TRI CITY TRACK CLUB  2:01.00    1:59.55
 11 James Gunn                   LONDON LEGIO         1:59.00    1:59.77
 12 Matthew MACDONALD         90 NIAGARA OLYM         1:56.80    1:59.79
 13 Stuart McGregor           79 OTTAWA LIONS T.F.C.  1:57.00    1:59.93
 14 Tim Hain                  81 LONDON RUNNE         1:59.00    2:00.13
 15 Colin McLean                 UNATTACHED           1:58.00    2:00.27
 16 SEAN BOWEN                90 HARBOUR TRACK        1:58.00    2:00.69
 17 SHANE FERTH               81 UPPER WATERL         1:58.00    2:00.77
 18 Eric Barry                92 LONDON RUNNE         2:00.00    2:01.05
 19 Soaib Ikram               90 TRI CITY TRACK CLUB  1:55.00    2:02.68
 20 Scott Buttinger           94 LAUREL CREEK         2:02.00    2:03.74
 21 Drew Anderson                SPEED RIVER          2:04.00    2:05.55
 22 Usama Ikram                  TRI CITY TRACK CLUB  2:06.00    2:09.13
 23 Liam Wilson               95 LONDON LEGIO         2:06.00    2:09.47
 24 JORDAN DEBOER             90 LONDON WESTE         2:07.00    2:10.90
 25 BEN SAVOY                 93 NIAGARA OLYM         2:05.00    2:12.03
 26 Jason Drummond            92 LONDON RUNNE         2:06.00    2:14.59
 27 Brad Jennings                LONDON WESTE         2:11.50    2:21.72
 28 Dylan Dowling                LONDON RUNNE         2:20.00    2:23.25
 29 STEPHEN KELLY             94 LONDON RUNNE         2:21.00    2:24.70
 30 Jacob Chouinard              LONDON RUNNE         2:27.00    2:26.77
 31 SHANE ROBERTS             94 LONDON RUNNE         2:23.00    2:26.79
 32 Ian McCreery                 WOODSTOCK LE         2:20.50    2:27.14
 -- BEN PROCTER               90 LONDON RUNNE         1:51.99        DNF

Event 71  Women Open 1500 Meter Open
================================================================================
    Canadian: * 4:00.27  30/09/1985  Lynn Williams, Canada
     Ontario: R 4:04.80  06/08/1992  Paula Schnurr (64), Canada (EG)
       RCLDS: ! 4:22.22  23/07/2008  Tarah McKay, Tri-City Track Club
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 ALYSSA GIULIANI           88 TORONTO OLYM         4:43.00    4:39.74
  2 EMILY DRIEDGER            92 SPEED RIVER          4:42.00    4:43.46
  3 Sarah Weir                   TRI CITY TRACK CLUB  4:42.00    4:44.95
  4 ROBYN MILDREN             90 SPEED RIVER          4:42.00    4:45.28
  5 Lauren Doherty            91 SPEED RIVER          4:42.00    4:47.36
  6 DEBORAH BUHLERS           74 LONDON WESTE         4:50.00    4:47.57
  7 SAMANTHA ROBBINS          91 LONDON WESTE         4:50.00    4:49.21
  8 Justine Horne                TRI CITY TRACK CLUB  4:50.00    4:49.44
  9 Katie Housley             91 PHOENIX ATHL         4:48.00    4:50.55
 10 Laura Walker              91 LONDON RUNNE         4:50.00    4:53.11
 11 Erin Fox                     TRI CITY TRACK CLUB  4:50.00    4:54.35
 12 BETHANY MCCHESNEY         85 LONDON RUNNE         4:50.00    4:54.88
 13 Leslie Walker             91 LONDON RUNNE         4:50.00    4:55.53
 14 Krisinda Alexander        92 SAUGEEN TRAC         4:59.28    4:57.12
 15 Rachel Lamb               90 LONDON WESTE         5:00.00    4:57.81
 16 Alicia Knox               91 MISSISSAUGA T.F.C.   4:52.00    4:58.27
 17 Kaitlyn Komarnicky        93 LONDON RUNNE         4:50.00    5:02.72
 18 Lindsay Thompson             TRI CITY TRACK CLUB  4:52.00    5:03.12
 19 Jaclyn White                 LONDON WESTE         5:00.00    5:04.00
 20 Emily Yungblut            91 LONDON RUNNE         5:09.00    5:06.33
 21 Grace Hartman                LONDON RUNNE         5:15.00    5:09.12
 22 Kortney Watson            94 SAUGEEN TRAC         5:10.56    5:12.13
 23 TASHA RAE                 94 LONDON RUNNE         5:20.00    5:16.00
 24 Jennifer Roberts          93 LONDON RUNNE         5:10.00    5:20.16
 25 Madalyn Ruby              95 WOODSTOCK LE         5:04.50    5:22.14
 26 BRONWYN STEVENS           93 LAUREL CREEK         5:10.00    5:22.35
 27 AMANDA SHEPPARD           94 MISSISSAUGA T.F.C.   5:15.00    5:23.15
 28 ERIN YUNGBLUT             93 LONDON RUNNE         5:27.00    5:23.54
 29 Veronica Allan            90 SAUGEEN TRAC         5:30.00    5:23.85
 30 Cynthia Hill              93 LONDON RUNNE         5:16.00    5:24.61
 31 Melissa Linker               Fanshawe College     5:20.00    5:29.71
 32 KAITLYN HAWKINS           94 SPEED RIVER          5:25.00    5:30.13
 33 Holly Viane                  LONDON WESTE         5:10.00    5:30.77
 34 Brittney Kidd             94 SPEED RIVER          5:32.00    5:45.55
 35 ERICA ZEN                 94 SPEED RIVER          5:32.00    6:00.15
 36 Daniele Sanvido              SPEED RIVER                     6:13.13
 -- LAUREN FLEISLIG           96 LAUREL CREEK         5:20.00        DNF

Event 72  Men Open 1500 Meter Open
================================================================================
    Canadian: * 3:31.71  30/06/2000  Kevin Sullivan (74), Windsor Legion
     Ontario: R 3:31.71  30/06/2000  Kevin Sullivan (74), Windsor Legion
       RCLDS: ! 3:44.28  09/07/2008  Ryan McKenzie, Unattached
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 ALLAN BRETT               88 SPEED RIVER          3:45.00    3:46.96
  2 Josh Roundell             86 SPEED RIVER          3:48.00    3:50.90
  3 Maxime Paquette           84 SPEED RIVER          3:53.00    3:52.49
  4 Sean Sweeney              89 PHOENIX ATHL         3:52.00    3:52.93
  5 Brandon Laan              83 LONDON RUNNE         3:56.00    3:53.02
  6 Cleve Thorson             81 SPEED RIVER          3:50.00    3:55.41
  7 Jordan Collison           91 SAUGEEN TRAC         4:03.00    4:00.35
  8 Wes Alkin                    TRI CITY TRACK CLUB  3:57.00    4:02.71
  9 Chris Nagle               82 LONDON RUNNE         4:05.00    4:04.40
 10 Jay Slowik                   UNATTACHED           4:01.92    4:04.80
 11 Max Holden                92 LONDON RUNNE         4:05.00    4:05.42
 12 ARJAY BRECHER             74 UNIVERSITY O         4:05.00    4:05.94
 13 Aaron Hendrikx            93 LONDON RUNNE         4:05.00    4:05.96
 14 Kevin Wright              90 MISSISSAUGA T.F.C.   4:02.00    4:06.14
 15 Abdu Zaghlol                 TRI CITY TRACK CLUB  4:09.00    4:06.27
 16 Stephen Pitman               UNATTACHED           4:00.00    4:06.95
 17 GAVIN OSBORNE             90 SPEED RIVER          4:10.00    4:07.47
 18 PATRICK HARTMAN           93 LONDON RUNNE         4:05.00    4:09.52
 19 Jason Dunkerley           77 OTTAWA LIONS T.F.C.  4:05.00    4:11.15
 20 Greg Dailey                  OTTAWA LIONS T.F.C.  4:05.00    4:11.36
 21 FORD THOMPSON             89 SAUGEEN TRAC         4:09.00    4:14.17
 22 AUSTIN TRAPP              92 LAUREL CREEK         4:12.00    4:15.37
 23 Abdul-Azeem Baraksy          TRI CITY TRACK CLUB  4:15.00    4:16.83
 24 PAUL COCHRANE             89 SARNIA ATHLE         4:10.00    4:17.20
 25 Christopher Karley        91 LAUREL CREEK         4:15.00    4:20.76
 26 JEREMY HICK               93 LONDON WESTE         4:25.30    4:21.12
 27 Cameron Giles             93 NIAGARA OLYM         4:15.00    4:22.23
 28 Trevor Janssen            93 NIAGARA OLYM         4:12.00    4:22.41
 29 Ibrahim Ahmed                NIAGARA OLYM         4:20.00    4:26.05
 30 Jason Smith                  UNATTACHED           4:26.00    4:29.43
 31 JAMES MILTON              94 LAUREL CREEK         4:25.00    4:29.94
 32 Justin Smith                 UNATTACHED           4:26.00    4:30.02
 33 DAVID MARQUEZ             93 LONDON RUNNE         4:34.00    4:30.50
 34 Sameem Javeed             95 LONDON RUNNE         5:00.00    4:30.71
 35 ANDREW SCOTLAND           92 NIAGARA OLYM         4:20.00    4:31.14
 36 Nicholas Smith            93 YORK UNIVERS         4:25.00    4:33.46
 37 Luke Rachar               93 LONDON RUNNE         4:40.00    4:37.08
 38 JAVIER FUENTES MARTINEZ   94 LAUREL CREEK         4:30.00    4:38.18
 39 ANEEL MAWJI               94 LONDON RUNNE         4:34.00    4:38.89
 40 Sean Coleshill               Fanshawe College     4:48.00    4:39.14
 41 DYLAN KIESLER             92 LONDON WESTE         4:33.00    4:43.62
 42 COLETON SHULAR            93 SAUGEEN TRAC         4:40.00    4:44.98
 43 NICHOLASH BEDI            96 LAUREL CREEK         4:55.00    4:47.71
 44 Gabriel Moreno-Bautista      TRI CITY TRACK CLUB  4:28.00    4:49.11
 45 RAMZI JIBRIL              91 MISSISSAUGA T.F.C.   4:30.00    4:52.47
 46 Grant Wignal                 NIAGARA OLYM         4:50.00    4:53.13
 47 Stephen Krall                SARNIA ATHLE         4:45.00    5:11.52
 -- Dustin Gamble             85 SPEED RIVER          3:44.99        DNF

Event 396  Men Open 4x1500 Meter Relay Senior
=========================================================================
       RCLDS: ! 15:25.38  22/06/2006  Speed River TC
                          (G. Hutchinson, E. Gillis, R. Coolsaet, T. Milne)
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 LONDON RUNNER DISTANCE CL  'A'                              17:21.41
     1) Max Holden 92                   2) Nathan DE Witt 85
     3) Tim Hain 81                     4) Chris Nagle 82

Event 571  Mixed Open 800 Meter Open
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vanessa Linton           W94 SPEED RIVER          2:35.00    2:36.37
  2 TIANNA BEHARRIELL        W94 LONDON WESTE         2:34.50    2:40.69
  3 DANIEL ALLEN             M97 LONDON RUNNE         2:34.00    2:43.10
  4 Vanessa Towers           W92 MISSISSAUGA T.F.C.   2:40.00    2:43.66
  5 Joshua Card                M LONDON RUNNE                    2:51.10
  6 Robyn Gruninger            W LONDON RUNNE         2:52.00    2:51.13
  7 Monika Arsenault           W LONDON RUNNE         3:07.00    2:57.32
  8 SHELBY KOMARNICKY        W96 LONDON RUNNE         3:20.00    3:19.85

Event 572  Mixed Open 5000 Meter Open
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Adrian Walton            M84 LONDON RUNNE        14:25.00   14:18.81
  2 KYLE O'NEILL             M89 LONDON RUNNE        14:29.00   14:54.60
  3 SAMI JIBRIL              M89 MISSISSAUGA T.F.C.  15:25.00   15:37.62
  4 MATT SUDA                M86 LONDON RUNNE        15:35.00   15:38.92
  5 Kevin Medeiros           M90 CAMBRIDGE HARRIERS  16:20.00   16:01.17
  6 Jonathan Little          M82 HARBOUR TRACK       15:25.00   16:15.75
  7 Chris Madsen             M68 UNIVERSITY O        16:30.00   17:32.48
  8 Dorelle Hinton             W UNATTACHED          18:30.00   17:59.85
  9 STEPHANIE SMITH          W90 YORK UNIVERS        19:02.00   19:12.73

Event 573  Women Open 4x1500 Meter Relay Junior
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LONDON RUNNER DISTANCE CL  'A'                              21:08.89
     1) Kaitlyn Komarnicky 93           2) Laura Walker 91
     3) Leslie Walker 91                4) Katie Anderson 90
  2 LONDON RUNNER DISTANCE CL  'B'                              22:20.59
     1) Emily Yungblut 91               2) Jennifer Roberts 93
     3) Grace Hartman                   4) Cynthia Hill 93

Event 574  Men Open 4x1500 Meter Relay Junior
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LONDON RUNNER DISTANCE CL  'A'                              17:35.40
     1) Aaron Hendrikx 93               2) BEN PROCTER 90
     3) JEREMY WALSH 90                 4) Eric Barry 92
  2 LONDON RUNNER DISTANCE CL  'B'                              19:41.98
     1) PATRICK HARTMAN 93              2) Jason Drummond 92
     3) Luke Rachar 93                  4) DAVID MARQUEZ 93