The Mid-Summer McChesney Meet of Excellence

June 24 2009

Women Open 800 Meter Open
================================================================================
    Canadian: * 1:58.39  02/09/2001  Diane Cummins, Canada
     Ontario: R 2:00.14  03/07/1975  Yvonne Saunders (51), Canada
       RCLDS: ! 2:06.84  29/07/2005  Jennie Biewald, Ottawa Lions TFC
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Sarah McCuaig             90 LAUREL CREEK         2:16.00    2:17.26
  2 Jaclyn Rollins            91 BRANTFORD T.F.C.     2:20.00    2:18.15
  3 Megan Rempel              96 NIAGARA OLYM         2:19.00    2:19.51
  4 HEATHER KURPE             90 RUNNERS EDGE         2:17.00    2:19.69
  5 CARLY GILL                88 SARNIA ATHLE         2:18.00    2:19.71
  6 KIRSTEN ALLEN             92 LONDON WESTE         2:20.00    2:19.93
  7 Courtney Falardeau        95 NIAGARA OLYM         2:17.00    2:20.94
  8 SAMANTHA GORDON           94 BILL CROTHER         2:19.00    2:21.92
  9 Alannah MACDONALD         94 NIAGARA OLYM         2:19.00    2:22.47
 10 Simonne Tomasovic         92 LAUREL CREEK         2:20.00    2:24.14
 11 Paris Adams               91 NIAGARA OLYM         2:20.00    2:24.84
 12 JESSICA WHITE             92 LONDON WESTE         2:32.00    2:27.42
 13 SAMANTHA ROBBINS          91 LONDON WESTE         2:20.00    2:28.30
 14 Emily Yungblut            91 LONDON RUNNE         2:30.00    2:28.81
 15 Kaleisha Hilborn             LONDON WESTE         2:25.00    2:28.93
 16 Rachel Lamb               90 LONDON WESTE         2:35.00    2:29.98
 17 Kayla Duncan              93 LONDON RUNNE         2:30.00    2:32.46
 18 BRONWYN STEVENS           93 LAUREL CREEK         2:28.00    2:32.81
 19 ROMY SCHEELE              93 LONDON RUNNE         2:36.00    2:38.68

Women Open 3000 Meter Open
================================================================================
    Canadian: * 8:32.17  23/09/1994  Angela Chalmers
     Ontario: R 8:48.37  30/06/1999  Kathy Butler (73)
       RCLDS: ! 9:39.27  28/06/2006  Jackie Malette, Windsor Legion TFC
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jaclyn White                 LONDON WESTE        11:00.00   10:56.29
  2 LISA ALAIMO               89 LAKEHEAD ATH        10:50.00   11:02.18
  3 Krisinda Alexander        92 SAUGEEN TRAC        11:16.59   11:12.33
  4 Grace Hartman                LONDON RUNNE        11:19.00   11:23.01
  5 EMILY KRUGER              93 LONDON RUNNE        11:03.00   11:28.51
  6 TIFFANY CHEUNG            94 BILL CROTHER        11:00.00   11:41.42
  7 Kortney Watson            94 SAUGEEN TRAC        11:39.38   11:42.01
  8 Jennifer Roberts          93 LONDON RUNNE        11:10.00   11:48.28
  9 ERIN YUNGBLUT             93 LONDON RUNNE        11:25.00   11:48.73
 10 CALEIGH STALLYBRASS       94 BILL CROTHER        12:00.00   12:23.56

Men Open 800 Meter Open
================================================================================
    Canadian: * 1:43.93  27/09/2006  Gary Reed, Canada
     Ontario: R 1:45.13  15/08/1993  Fred Williams (62), Toronto Olympic Club
       RCLDS: ! 1:50.01  28/06/2006  Phil Sakala, U.S. Military
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shoaib Ikram              90 TRI CITY TRACK CLUB  1:55.70    1:56.11
  2 BEN PROCTER               90 LONDON RUNNE         1:57.00    1:57.32
  3 Matthew MACDONALD         90 NIAGARA OLYM         1:55.00    1:57.50
  4 Mike Sherar                  TORONTO OLYM         1:57.00    1:57.59
  5 STEPHEN DOUGLAS           86 UNIVERSITY O         1:56.00    1:57.80
  6 Scott Knieriem               UNATTACHED           1:56.00    1:58.53
  7 RYAN HUFF                 88 LONDON WESTE         1:56.00    1:58.78
  8 Jay Slowik                   UNATTACHED           1:58.00    1:59.42
  9 SEAN BOWEN                90 HARBOUR TRACK        1:58.50    2:00.14
 10 JEREMY WALSH              90 LONDON RUNNE         2:00.00    2:00.28
 11 Tim Hain                  81 LONDON RUNNE         2:02.60    2:02.10
 12 Trevor Janssen            93 NIAGARA OLYM         2:02.00    2:04.36
 13 Christopher Karley        91 LAUREL CREEK         2:02.00    2:04.37
 14 Cameron Giles             93 NIAGARA OLYM         2:04.00    2:04.48
 15 Abdul-Azeem Barakzay         TRI CITY TRACK CLUB  2:05.50    2:05.02
 16 Connor Paddock               TRI CITY TRACK CLUB  2:03.00    2:06.37
 17 JORDAN DEBOER             90 LONDON WESTE         2:10.00    2:10.54
 18 JEREMY HICK               93 LONDON WESTE         2:12.00    2:13.01
 19 DANIEL DEBUS              93 LAUREL CREEK         2:07.00    2:14.15
 20 JAVIER FUENTES MARTINEZ   94 LAUREL CREEK         2:12.00    2:14.32
 21 Usama Ikram                  TRI CITY TRACK CLUB  2:06.00    2:15.50
 22 Jason Drummond            92 LONDON RUNNE         2:06.00    2:15.91
 23 Gabriel Moreno-Bautista      TRI CITY TRACK CLUB  2:08.80    2:18.72
 24 NICHOLASH BEDI            96 LAUREL CREEK         2:25.00    2:23.84
 25 SHANE ROBERTS             94 LONDON RUNNE         2:23.00    2:27.76
 -- Brandon Laan              83 LONDON RUNNE         1:56.99        DNF
 -- Soaib Ikram               90 TRI CITY TRACK CLUB  1:55.60        DNF

Men Open 3000 Meter Open
================================================================================
    Canadian: * 7:43.42  28/09/1998  Jeff Schiebler
     Ontario: R 7:48.33  27/08/1998  Steve Agar (68)
       RCLDS: ! 8:26.25  05/07/2007  Doug Currie
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 XAVIER KING               93 DURHAM DRAGO         8:32.00    8:33.41
  2 ADAM HORTIAN              84 TORONTO OLYM         8:35.00    8:33.58
  3 STEPHEN HOSIER            92 DURHAM DRAGO         8:32.00    8:45.18
  4 Daryl Smith               91 WINDSOR LEGI         8:32.00    8:49.18
  5 Andrew Kowalsky           92 WINDSOR LEGI         8:36.00    8:55.92
  6 PATRICK MACKINNON         90 RUNNERS EDGE         9:00.00    9:01.23
  7 Stephen Pitman            91 UNATTACHED           8:50.00    9:02.59
  8 JORDAN BIEREMA            92 DURHAM DRAGO         8:48.00    9:04.67
  9 Dan Piticariu                UNATTACHED           8:58.00    9:07.78
 10 Curtis Semple                UNATTACHED           9:00.00    9:08.79
 11 Jordan Collison           91 SAUGEEN TRAC         8:50.00    9:09.45
 12 Chris Hartman                UNATTACHED           8:59.00    9:09.59
 13 Aaron Hendrikx            93 LONDON RUNNE         9:15.00    9:10.41
 14 FORD THOMPSON             89 SAUGEEN TRAC         9:24.76    9:12.35
 15 Max Holden                92 LONDON RUNNE         9:07.00    9:15.05
 16 BEN PERKS                 79 LONDON RUNNE         9:27.00    9:15.39
 17 Justin Spalvieri             UNATTACHED           9:00.00    9:16.35
 18 Eric Barry                92 LONDON RUNNE         9:07.00    9:19.46
 19 PATRICK HARTMAN           93 LONDON RUNNE         9:18.00    9:20.66
 20 PAUL COCHRANE             89 SARNIA ATHLE         9:10.00    9:32.18
 21 ROBERT GOMEZ              92 SAUGEEN TRAC         9:38.86    9:51.43

Mixed Open 800 Meter Open
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 TAITE DEMELO             M96 LONDON RUNNE         2:55.00    2:45.93
  2 Maleah Marquis             W LONDON RUNNE         3:00.00    2:50.51
  3 Robyn Gruninger            W LONDON RUNNE         2:59.00    2:52.29
  4 Remco Scheele              M LONDON RUNNE                    2:57.06

Mixed Open 3000 Meter Open
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 DAVID MARQUEZ            M93 LONDON RUNNE        10:01.00   10:01.66
  2 Sean Coleshill             M UNATTACHED           9:55.00   10:12.45
  3 Jan Louis Henning        M92 SAUGEEN TRAC         9:51.26   10:15.89
  4 Sara Giovannetti         W90 ETOBICOKE TR        10:20.00   10:18.58
  5 Luke Rachar              M93 LONDON RUNNE        10:20.00   10:23.72
  6 COLETON SHULAR           M93 SAUGEEN TRAC        10:31.05   10:41.67
  7 KYLE STOLYS              M94 BILL CROTHER        10:20.00   10:45.50
  8 Laura Walker             W91 LONDON RUNNE        10:38.00   10:47.40
  9 Trish Muddiman             W LONDON RUNNE        10:10.00   10:47.81
 10 STEPHEN KELLY            M94 LONDON RUNNE        10:35.00   10:50.75
 11 Leslie Walker            W91 LONDON RUNNE        10:40.00   10:51.75
 12 ZEINAB BAYDOUN           W92 WINDSOR LEGI        10:28.00   10:52.67
 13 Kaitlyn Komarnicky       W93 LONDON RUNNE        10:40.00   10:53.25
 14 Victoria Samyn           W92 DURHAM DRAGO        10:31.00   10:54.98

Mixed Open Distance Medley Open
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LONDON RUNNER DISTANCE CL  'A'                              12:17.52
  2 LONDON RUNNER DISTANCE CL  'B'                              12:28.72
  3 LONDON RUNNER DISTANCE CL  'C'                              12:48.66
  4 LONDON RUNNER DISTANCE CL  'D'                              12:53.27
  5 LONDON RUNNER DISTANCE CL  'E'                              13:01.60
  6 LONDON RUNNER DISTANCE CL  'F'                              13:18.38