Meet #1 (inc. Ontario 10,000m & 4x1,500m Championships)

May 17 2008

Women 800 Meter
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Jessica Parry             17 London-Western T     2:06.00    2:07.20
  2 Esther Vermeer            18 Niagara Olympic      2:08.53    2:14.83
  3 Karley Rempel             15 Niagara Olympic      2:15.00    2:17.95
  4 Jen Cotten                20 London-Western T     2:12.00    2:18.51
  5 Jillian Wyman             18 Hamilton Olympic     2:14.00    2:19.94
 -- Mariko Takahashi          18 London-Western T     2:11.00        DNF

Women 10000 Meter   OTFA Champs
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- Beth Wightman                Brooks Canada Ma    34:00.00        DNF

Men 800 Meter
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Michael Del Monte         22 University of To     1:54.00    1:54.16   1
  2 Dustin Gamble             23 Speed River Tfc      1:53.00    1:54.47   1
  3 Nate Reiter               24 Harbour Track        1:54.00    1:56.16   1
  4 Andrew Kellar                U. of Windsor Al     1:55.20    1:56.64   1
  5 John Corbit               23 Speed River Tfc      1:53.50    1:57.39   1
  6 Angus Macaulay            24 Speed River Tfc      1:54.50    1:57.58   1
  7 Nathan Hayward            19 London-Western T     1:57.00    1:58.64   2
  8 Dave DePiero                 U. of Windsor Al     1:55.50    1:58.91   2
  9 Sean Baker                21 Harbour Track        1:57.50    1:58.97   2
 10 Andrew Douglas               Unattached           1:57.00    1:59.15   2
 11 Marc Brophy               23 London-Western T     2:00.00    2:00.14   2
 12 Dennis Majazlo            20 London-Western T     2:00.00    2:04.34   2
 13 Matt Suda                 22 London-Western T     1:58.00    2:05.75   2
 -- Travis Anderson           21 Brantford Track      1:54.90         DQ   1
 -- Thomas Devries            16 London-Western T     2:03.00         DQ   2

Men 10000 Meter   OTFA Junior
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Luke Irwin                   Durham Dragons A               32:02.74
  2 Nick McGraw               18 Physi-Kult                     32:12.64
  3 Jeffrey Dill              18 Independent                    33:59.61
 -- Kyle O'Neil               19 London-Western T              X32:33.08

Men 10000 Meter   overall
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Adrian Walton             23 London Runner Di    31:45.00   30:48.97
  2 Steve Boyd                44 Physi-Kult          30:46.00   31:18.72
  3 Paul Chafe                25 University of To               31:51.76
  4 Luke Irwin                   Durham Dragons A               32:02.74
  5 Nick McGraw               18 Physi-Kult                     32:12.64
  6 Selam Yohannes            31 University of To               32:14.36
  7 Kyle O'Neil               19 London-Western T    33:30.00   32:33.08
  8 Stephane Hetherington        Brooks Canada Ma    30:33.00   32:46.31
  9 Chris Nagle               25 London Runner Di    31:52.00   32:53.79
 10 Antony Orth               21 London Runner Di    32:29.00   33:49.75
 11 Jeffrey Dill              18 Independent                    33:59.61
 12 Chris Madsen              40 University of To               37:00.34
 -- Jeff Barr                 23 Unattached                          DNF
 -- Michael Del Monte         22 University of To    34:00.00        DNF

Men 10000 Meter   OTFA Senior
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Adrian Walton             23 London Runner Di               30:48.97
  2 Paul Chafe                25 University of To               31:51.76
  3 Selam Yohannes            31 University of To               32:14.36
  4 Stephane Hetherington        Brooks Canada Ma               32:46.31
  5 Chris Nagle               25 London Runner Di               32:53.79
  6 Antony Orth               21 London Runner Di               33:49.75
  7 Chris Madsen              40 University of To               37:00.34
 -- Jeff Barr                 23 Unattached                          DNF
 -- Michael Del Monte         22 University of To                    DNF
 -- Steve Boyd                44 Physi-Kult                    X31:18.72

Men 4x1500 Meter Relay OTFA Senior
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 London Runner Distance Club  'A'                            17:15.48
     1) Tim Hain 27                     2) Rob Watson 21
     3) Jamie Whitfield 20              4) Nate de Witt 23

Mixed 800 Meter
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stefanie Smith           W13 London Runner Di     2:45.00    2:40.43
  2 Devon Nelson             M12 London Runner Di     2:55.00    2:54.32
  3 Sara Buscholtz           W12 London Runner Di     2:55.00    2:57.12
  4 Shelby Komarnicky        W11 London Runner Di     3:15.00    3:24.85